Güzel Sanatlar Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursları

Güzel sanatlara hazırlık eğitiminde en önemli konu bu alanda uzman yeterliliğini kanıtlamış bir eğitim kurumundan eğitim almaktır. Güzel sanatlara hazırlık eğitimi almak istediğiniz kurumun eğitmen kadrosuna dikkat ediniz. Bugüne kadar geçmiş yıllarda ki yetenek sınavlarında başarılarına bakıp gerçekten başarı listelerinde yazan isimleri kazandırıp kazandırmadığını teyit ediniz. Eğitim aşamalarını somut olarak inceleyiniz.

Eğitim içeriklerinin dolu ve kaliteli zaman geçirecek şekilde olması ,her gün gel ,ne kadar istersen çalış gibi söylemler yerine saat aralıklarının ve konu içeriklerinin net olduğu eğitim kurumlarını tercih etmeniz hem zaman kaybı hemde maddi kayıplarla bir yıl geçirmenize neden olabilir. Eğitimlerde derslere devam etmenin konuları anlama bir önceki konuyla bir sonraki konuyu bağlayıp pekiştirme öğrenim sürecinin sağlam olması ve yetenek sınavlarında uygulanabilirliği için son derece önemlidir.

Sanat eğitiminde öğrenim süreci kişiye göre değişkenlik gösterir. Bu değişkenliği şöyle açıklayabiliriz. Bazı kursiyerler eğitim almadan önce kendi kendilerine yaptıkları eskizler, çizim denemeleri onları bir adım öne çıkarır. Ama bu demek değildir ki hiç çizim yapmayan yol alamaz. Eğitimlere katılıp konuları takip eden , ödevleri yapan kursiyerler ve öğrenciler hayal ettikleri güzel sanatlar üniversiteleri yetenek sınavlarında başarılı olup kayıt hakkı kazanırlar. Burada ikinci bir etkende T.Y.T sınav puanı etkisini de unutmamak gerekir. T.Y.T ham puanı ne kadar yüksek olursa (en az 225 puan gibi) Mimar Sinan ve Marmara güzel sanatlar fakülteleri yetenek sınavlarında belirli oranlarda etkilidir. Daha detay bilgi için Ö.SY.M. kılavuzuna bakılabilir. Güzel sanatlar yetenek sınavlarına sistemli bir plan ve proğram çerçevesinde hazırlanıp her gördüğünüz nesneleri canlı ve cansız varlıkları eskiz ederek çizim becerinizi geliştirebilirsiniz. Resim sanatı bilgi ve beceri sanatıdır. Bilginin anahtarı öncelikle hayal etmek. Sonra okumak sonrada değerlendirmek ve gözlemlediklerini ve düşündüklerini kağıda aktarabilmektir. Özel yetenek sınavlarına hazırlık eğitimlerinde öğrendiklerinizin kalıcı olması ve sürekliliği sizin bu alana ilişkin çalışmalarınızı sık sık tekrar edip temelleri sağlam bir yeterliliğe gelmenize bağlıdır. Bu noktada gelecek elinizde.

Hayal ettiğiniz her şey gerçektir. – Pablo Picassol