YETENEK SINAVLARI

2020 yetenek sınavları uygulamalarında Devlet üniversitelerinin büyük bir bölümü, güzel sanatlar fakülteleri yetenek sınavlarıyla öğrenci alan bölümlerinin yetenek sınavlarına katılabilmek için gerekli olan TYT taban puanlarını düşürdü! Mimar Sinan Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi önceki yıllarda 225 ve üzerinde puanla aldığı Grafik Tasarım 150 TYT puanı, Heykel, Seramik ve Cam, Geleneksel Türk Sanatları, Fotoğraf, Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu   bölümlerinin yetenek sınavlarına giriş koşulu olan taban puanı 185 olarak açıklandı.

Tekstil ve Moda Tasarımı, Sahne Dekoru ve Kostümü 200 taban puanı olarak açıkladı. Marmara Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi ise; yetenekle alan tüm bölümlerin taban puanını 185 olarak açıkladı. Kocaeli Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi 150 TYT puanına düşürdü. Eskişehir Anadolu Üniversitesi de 150 puana düşürdü. Çanakkale Üniversitesi güzel sanatlar fakültesi, Dokuz Eylül üniversitesi güzel sanatlar fakültesi de 150 puan olarak açıkladı.

Taban puanların düşürülmesi , yetenek sınavlarına hazırlanan , çizgileri iyi olan ancak TYT puanı yüksek olmayan adaylar da özel yetenek sınavlarına girme hakkı kazanmış oldular. Bu durum özel yetenek sınavlarına katılım sayısını arttıracaktır. Her ne kadar taban puanları düşse de yetenek sınavları sonucunda oluşacak başarı sırası asil ve yedek listelerin oluşmasında TYT puanının katkısı çok daha fazla olacaktır. Sıralama ortaögretim puanı, TYT puanı ve çizim puanı üzerinden oluşacaktır. Bu durumda, TYT puanı 150 ve üzerinde olanlar yetenek sınavlarında çok daha iyi bir çizim yapmaları gerekmektedir. Özel yetenek sınavlarına hazırlanırken bu etkenleri göz önüne almanız sizin için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir